بررسی زمینه توسعه مبادلات و همکاری میان ایران و ترکیه

در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران و شهردار شهر صنعتی غازی آنتپ ترکیه که میزبان بیش از 350 هزار آواره سوری است، موضوعتوسعه مبادلات و همکاری های اقتصادی میان ایران و ترکیه به ویژه تبادل تجربیات در خصوص پذیرش آوارگان خارجی و همکاری در امور زنان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

[فاطمه شاهین در دیدار با بیکدلی خواستار توسعه روابط با شهرهای ایران شد و تاکید کرد که ایران کشور مهمی است و دوستی تهران و آنکارا به ویژه در شرایط فعلی منطقه و جهان حایز اهمیت زیاد است.

شهردار غازی آنتپ تصریخح نمود با توجه به مشخصات فرهنگی و تاریخی غازی انتپ برای توسعه روابط و مبادله هیات های تجاری و فرهنگی بین این شهر وشهرهای مختلف ایران آماده هستیم .

شاهین که پیشتر وزیر خانواده و سیاست های اجتماعی در دوران نخست وزیری رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری فعلی ترکیه بوده  و از شخصیت های شناخته شده در ترکیه محسوب میگردد ، در زمینه توسعه روابط میان بانوان دو کشور ابراز علاقه نمود و اهمیت افزایش شناخت مردم ایران و ترکیه  را از ظرفیت های موجود مورد تاکید قرار داد .

شهردار قاضی انتپ با توجه به وجود بیش از 350 هزار آواره سوری در غازی آنتپ و نیازهای آموزشی، اقتصادی و فرهنگی خانواده های پناهجو خواستار تبادل تجربیات جمهوری اسلامی ایران در کمک های انساندوستانه و رفع نیازهای اجتماعی و فرهنگی آوارگان خارجی مقیم ترکیه شد.

سفیر ایران ضمن استقبال از اعزام هیات های تجاری و فرهنگی از غازی آنتپ به ایران، آمادگی کشورمان را برای کمک به آوارگان سوری ابراز نمود .

در پی این ملاقات برگزاری نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در غازی آنتپ مورد توافق دو طرف قرار گرفت، تا ظرفیت های کشورمان در زمینه های صنعتی و تجاری و همچنین فرهنگ و هنر ایرانی در این شهر مهم ترکیه معرفی شود. ]
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |