میزگرد مشترک دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی و مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه ترکیه

دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی در روزهای ششم و هفتم اردیبهشت ماه 1394 میزبان هیاتی 10 نفره از مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه ترکیه (اورسام) و اساتید دانشگاه های این کشور به سرپرستی آقای دکتر شعبان کارداش، رییس مرکز مذکور، بود.

در این میزگرد و در چارچوب همکاری های مطالعاتی و تحقیقاتی دو طرف، مقالاتی با محورهای ذیل ارائه گردید: چشم انداز تحولات ژئوپلیتیک با تاکید بر تغییرات در نظام بین الملل و خاورمیانه، درک همسایگی با تاکید بر سیاست خارجی، اقتصاد و انرژی، روابط ترکیه با غرب در چارچوب ناتو، روابط ایران با غرب در قالب برنامه هسته ای، نگرانی های مشترک با تاکید بر آینده عراق و سوریه و مساله کردی.

در نظر است پس از برگزاری دومین میزگرد مشترک دو مرکز در ترکیه، مجموعه مقالات ارائه شده توسط پژوهشگران دو کشور در قالب کتاب مشترک به زبان انگلیسی چاپ و منتشر گردد.

بر این اساس، طرفین بر همکاری نزدیک تر موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی ایران و ترکیه و گسترش فعالیت‌های پژوهشی دو جانبه تاکید نمودند.

لازم به ذکر است، هیات مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه ترکیه با جناب آقای دكتر سلیمان‌پور، رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه نیز به صورت جداگانه دیدار نمودند.

به علاوه، نشست بحث و تبادل نظر در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با حضور تنی چند از پژوهشگران حوزه روابط بین الملل برگزار گردید. 
در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |