درخواست مشترک ، توقف حملات نظامی به یمن
 در پایان دیدار رئیس جمهور عراق از ایران بیانیه مشترک دو کشور انتشار یافت . در بخشی از این بیانیه ضرورت برقراری آتش بس با متوقف شدن فوری کلیه حملات نظامی خارجی و آغاز فوری گفتگوی ملی برای تشکیل دولتی جدید در یمن منطبق با اراده مردم این کشور تاکید گردیده است .

در این بخشی از این بیانیه آمده است : طرفین ضمن بررسی مسائل و بحران های سیاسی و امنیتی جاری در سطح منطقه، نگاه و فهم مشترکی نسبت به موضوعات مطرح شده داشته و بر ضرورت استمرار رایزنی های دوجانبه و چندجانبه برای عبور از چالش های امنیتی و تقویت مناسبات منطقه ای تأکید نمودند.

روحانی و آقای فواد معصوم همچنین خطر تروریسم و افراطی گری را مهمترین چالش پیش روی منطقه و جهان توصیف نموده و ضمن تقبیح بکارگیری ابزاری از تروریسم به منظور دستیابی به اهداف سیاسی، ضرورت همکاری مسئولانه همه طرف های منطقه ای و بین المللی در مقابله با همه اشکال تروریسم را مورد تأکید قرار دادند.

طرفین بر لزوم تلاش مشترک و جلب مشارکتهای مثبت کشورهای منطقه به منظور یافتن راه حل های سیاسی و راهکارهای مسالمت آمیز برای بحران های منطقه ای به دور از مداخلات نظامی و سیاسی در امور داخلی کشورهای منطقه تأکید کردند.

روسای جمهوری ایران و عراق با اظهار نگرانی از تحولات جاری در یمن، بر ضرورت آتش بس و متوقف شدن فوری حملات نظامی خارجی به این کشور و رفع محاصره از آن به منظور ارسال سریع کمک های انسانی تأکید کرده و خواستار آغاز فوری گفتگوی ملی برای تشکیل دولتی جدید در یمن منطبق با اراده مردم این کشور شدند.

در پایان این بیانیه مشترک روحانی و آقای فواد معصوم ، استمرار بحران در سوریه و حملات گروهک های تروریستی در این کشور را خطری بزرگ برای ثبات و امنیت منطقه ارزیابی کرده و بر لزوم اهتمام مسئولانه جامعه بین المللی نسبت به تحولات این کشور و تشویق همه نیروهای ملی برای گفتگو و دستیابی به راهکار سیاسی سوری-سوری تأکید کردند.

در پایان این بیانیه مشترک تصریح شده است:جمهوری اسلامی ایران بار دیگر حمایت همه جانبه خود را از دولت و ملت عراق در مقابله با تروریسم مورد تأکید قرار داد و از همه طرفهای منطقه ای و بین المللی خواست در روند مبارزه علیه تروریسم، بطور مؤثر و مسئولانه در کنار عراق قرار گیرند. در این راستا طرف عراقی نیز مراتب تشکر و تقدیر خود را از کمک های صادقانه، مؤثر و به موقع جمهوری اسلامی ایران از عراق در مقابله با تروریسم و نابودی آن اعلام کرد.

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |