جودت ایلماز : موضع رسمی دولت ترکیه علاقه‌مندی به گسترش مناسبات با ایران است


اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در دیدار با "جودت ییلماز" وزیر توسعه جمهوری ترکیه ضمن تأکید بر اینکه همکاری نزدیک تهران آنکارا می‌تواند نقش مهمی در حل مسائل منطقه داشته باشد، گفت: گسترش همکاری‌های ایران و ترکیه گامی در جهت حل مسائل جهان اسلام است و می‌تواند توطئه صهیونیست‌ها برای گسترش اسلام‌هراسی در جهان را نقش بر آب کند.

وی با اشاره به روابط تاریخی دو کشور و وجود اشتراکات فراوان میان دو ملت، اظهار داشت: ایران محدودیتی برای گسترش مناسبات خود با ترکیه ندارد و مقامات جمهوری اسلامی ایران بر این موضوع تأکید دارند.

معاون اول رئیس‌جمهورایران، سطح روابط تجاری میان دو کشور را پایین‌تر از سطح ظرفیت‌های موجود ارزیابی کرد و افزود: با شناختی که از اقتصاد ایران و ترکیه دارم، معتقدم دستیابی به حجم مبادلات تجاری 30 میلیارد دلاری کار چندان دشواری نیست و لازمه آن رفع برخی موانع از پیش روی روابط تجاری و فراهم شدن زمینه فعالیت بیشتر بخش خصوصی دو کشور است.

جهانگیری با اشاره به سفر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به ایران در آینده‌ نزدیک، گفت: امیدوارم در این سفر بخش زیادی از موانع پیش روی روابط اقتصادی دو کشور برداشته شود البته پیش‌نیاز آن این است که کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و ترکیه موانع موجود را شناسایی و راه‌حل‌هایی برای رفع آن بیندیشند تا در سفر آقای اردوغان بتوانیم به توافقات خوبی دست پیدا کنیم.

وی بر لزوم گسترش همکاری‌ها و ارتقای سطح مناسبات تجاری میان دو کشور تأکید کرد و افزود: علاقه‌مندیم موانع پیش روی همکاری‌های دو کشور در بخش انرژی از میان برداشته شده و در سایر زمینه‌ها همچون حمل و نقل ریلی و جاده‌ای نیز شاهد رفع موانع و گسترش مناسبات فی مابین باشیم.

"جودت ییلماز" وزیر توسعه جمهوری ترکیه نیز در این دیدار، گسترش همکاری‌های ایران و ترکیه برای ایجاد آرامش در منطقه را حیاتی و ضروری دانست و گفت: مسئولیت و تعهدات دو کشور در مقطع فعلی بسیار سنگین است و توسعه همکاری‌های تهران آنکارا می‌تواند منافع ملت‌های منطقه را تأمین کند.

نماینده رئیس جمهور ترکیه با تأکید بر اینکه موضع رسمی دولت ترکیه توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: سخنان برخی افراد یا رسانه‌ها در فضای مجازی مورد قبول ما نیست و موضع رسمی دولت ترکیه مبنی بر علاقه‌مندی به گسترش مناسبات با ایران بر همگان آشکار است.

وزیر توسعه جمهوری ترکیه با اشاره به وجود زمینه‌های فراوان همکاری میان ایران و ترکیه، بر لزوم رفع موانع پیش روی تجارت دو کشور تأکید کرد و گفت: امیدوارم با سفر رئیس‌جمهور ترکیه به تهران، شاهد دستاوردهای بزرگی در زمینه‌های مختلف از جمله مقابله با تروریسم، حل و فصل درگیری‌های منطقه و مسائل مرتبط با داعش باشیم.

نماینده رئیس جمهور ترکیه افزود، گسترش همکاری میان دو کشور در زمینه انرژی را عامل مهمی در توسعه مناسبات فی مابین برشمرد و افزود: امیدوارم بتوانیم سطح همکاری‌های خود را در همه زمینه‌ها همچون حمل ونقل، بهداشت و درمان و گردشگری بیش از گذشته ارتقا دهیم.

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |