گسترش مناسبات تاکید ایران و ترکیه

در دیدار محمود واعظی نماینده ویژه ریاست جمهوری اسلامی ایران در امور ترکیه   با 'مولود چاوش اوغلو'وزیر امور خارجه ترکیه در آنکارا، اهمیت توسعه و تعمیق مجموعه همکاری های سیاسی ، اقتصادی وفرهنگی و سایرهمکاری های دوجانبه سیاسی بین المللی و منطقه ای مورد تاکید قرار گرفت.

واعظی که در راس هیاتی برای گفت و گو با مقامات ترکیه وارد آنکارا شد اولین دیدار خود را با وزیر خارجه ترکیه انجام داد.
در این دیدار طرفین ضمن استقبال از توسعه روابط سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی میان دو کشور دیدارهای رسمی روسای جمهوری از جمله سفر سال گذشته 'رجب طیب اردوغان' به تهران و سفر خرداد ماه سال حسن روحانی به آنکارا و دیدارهای متقابل وزرا ء را به عنوان نقطه عطف و فصل نوینی در گسترش روابط میان دو کشور ارزیابی  و تمایل خود را برای بسط و توسعه همه جانبه روابط دو کشور همسایه مورد تاکید قرار دادند.
در این دیدار طرفین با مرور توافقات انجام شده به ویژه در زمینه موضوعات سی امین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری میان ایران و ترکیه، خواهان تسریع در اجرایی شدن کلیه توافقات این نشست به ویژه از طریق تسریع در رفع موانع فنی و اجرایی شدندکه مورد توافق طرفین واقع گردید.
وزیر امور خارجه ترکیه ضمن استقبال از دعوت جناب آقای روحانی رئیس جمهوری ایران از رجب طیب اردوغان برای سفر به تهران اعلام کرد  این سفر بزودی صورت خواهد گرفت.
چاوش اوغلو با ابراز نگرانی از شرایط منطقه خاورمیانه تصریح نمود نقش مهم و تاثیر گذار جمهوری اسلامی ایران کمک موثری برای حل وفصل بحران ها ی این منطقه است . وی تصریح نمود به باور ترکیه نقش بعضی از کشورها از جمله ایران برای پایان دادن به بحران ها به ویژه بحران سوریه غیرقابل انکار است.
نماینده  ویژه ریاست جمهوری ایران در امور ترکیه با اشاره به خطر افراط گرایی و گرو های تروریستی که صلح و ثبات منطقه و جهان را با خطر مواجه نموده است ، گفت:امروز دامنه افراط و تروریسم از منطقه خارج شده و اهمیت برخورد و کنترل این امر ایجاب می نماید که خصوصا دو کشور ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی که نمونه آن هم اخیرآ در فرانسه بروز یافت در همکاری مشترک برای  مبارزه با افراط گری و تروریسم اقدام کنند.

واعظی با اشاره به اشتراک مواضع و دیدگاه های دو کشور درخصوص بسیاری از مسائل منطقه ای و بین المللی تاکید نمود می توان در مورد سوریه هم به دیدگاه و راه حل مشترک و واحدی برای همکاری سازنده نائل گردیم .
از دیگر موضوعات مورد مذاکره در این دیدار، رسیدگی به  مسائل فنی و حقوقی حمل و نقلی بین دو کشور بود . تحقق چشم انداز روابط اقتصادی ایران و ترکیه برای سال 2015 درسقف 30  میلیاردلار هدف گذاری گردیده که این امر با توسعه مناسبات در مسیر رسیدن به اهداف مورد نظر قرار گرفته است .

در گروه: سیاسی
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |